Dlaczego grać legalnie?

polskie.jpg
Czym się różnią bukmacherzy internetowi, zagraniczny od polskich, legalnych bukmacherów, takich jak Betclic, Betfan, eToto, Totolotek, LVbet, czy Fortuna? Rynek zakładów bukmacherskich się bardzo ujednolicił i te różnice dosyć mocno się zatarły. Spróbujmy jednak zobrazować wady i zalety grania u polskich bukmacherów.

Ważne! Bądź bezpieczny i graj legalnie!

Wszyscy bukmacherzy opisani na naszym portalu (Betclic, Betfan, eToto, Totolotek, LVbet Fortunasą legalnymi bukmacherami, którzy oferują zakłady bukmacherskie w Polsce przez Internet na podstawie zezwolenia Ministra Finansów! Szczegóły zezwoleń znajdziecie w naszych recenzjach.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego grać u legalnych bukmacherów?
 • Jakie są różnice pomiędzy polskimi, a zagranicznymi bukmacherami?
 • Czy opłaca się grać u polskich bukmacherów?
 • Którzy bukmacherzy są legalni w Polsce?
 • Jakie są wady gry w Internecie?
 • Jakie są zalety gry w Internecie?

Zalety gry u polskich bukmacherów

Zacznijmy od zalet gry u polskich bukmacherów. Część z Was pewnie będzie teraz zaskoczonych, ale tak – są zalety gry u legalnych, polskich bukmacherów. Wśród głównych zalet gry u polskich bukmacherów uważa się:

 • polska obsługa klienta;
 • polska waluta;
 • bezpieczeństwo;
 • szersza oferta (w tym indywidualna oferta);
 • inwestycje w polski sport.

Postaramy się teraz krótko omówić powyższe zalety gry u legalnych bukmacherów.

Polscy pracownicy

Główną zaletą gry u polskiego, legalnego bukmachera jest polska obsługa. U naszych polskich bukmacherów, takich jak Betclic, Betfan, eToto, Fortuna, LVbet, czy Totolotek pracują wyłącznie Polacy. Dzięki temu, w momencie, w którym napotkamy jakiś problem, nie musimy porozumiewać się z użyciem google translatora (czy to my w innym języku, czy ktoś z obsługi w łamanym języku polskim z nami). Możemy – niezależnie od wybranej formy kontaktu – zadać pytanie lub sformułować problem w naszym ojczystym języku. Dzięki temu mamy też pewność, że zrozumiemy odpowiedź.

Polscy pracownicy ułatwiają nam też kontakt telefoniczny i gwarantują, że Polacy nie są szykanowani przez bukmachera w żadnym momencie. Nie raz się zdarzało u zagranicznych bukmacherów, że jakiś bonus był niedostępny dla Polaków. W Betclic, Betfan, eToto, Fortuna, LVbet, czy Totolotek taka praktyka oczywiście nie będzie mieć miejsca.

Faktycznie część zagranicznych bukmacherów zatrudnia już Polaków, ale nigdy to nie będzie pełna, polska obsada. Jeden pracownik może przetłumaczyć stronę główną, ale nie będzie nadążał za tłumaczeniem promocji, czy podstron. Rzadko się zdarza, aby bukmacher był profesjonalnie obsługiwany w polskim języku.

Polski Złoty

Z powyższym punktem powiązana jest kolejna zaleta. Wszyscy polscy, legalni bukmacherzy (a więc na przykład Betclic, Betfan, eToto, Totolotek, Fortuna, czy LVbet) oferują nam zakłady sportowe w polskim Złotym (PLN). Dzięki temu nie tracimy ani grosza na przewalutowaniu podczas wpłat do bukmachera i wypłat z bukmachera. Również stawiając nie musimy się zastanawiać ile wynosi aktualny kurs i za ile tak naprawdę gramy. Łatwiej jest więc organizować sobie budżet lub grać jakimiś systemami z daną stawką.

Nie mówiąc już o zmianach kursów. Wyobraźmy sobie dwóch graczy. Gracz A 1 lutego wpłaca 100 PLN do Fortuna, a gracz B tego samego dnia wpłaca 100 PLN, po kursie Euro 4,00, do zagranicznego bukmachera. Oboje trafiają kurs 2,50 (dla uproszczenia). W ciągu tygodnia kurs Euro spada do 3,80. Gracz A wypłaca więc 250 PLN, a gracz B zaledwie 237,50 PLN. Jeżeli do tego doliczymy cenę kupna i sprzedaży waluty, to różnica ta powiększy się jeszcze bardziej (na przykład gracz B wypłaci tylko 225,60 PLN zakładając 10 groszy spreadu).

Oczywiście część zagranicznych bukmacherów również pozwala nam obstawiać w złotówce, ale już formy transferów pieniężnych rzadziej występują też w złotówkach. Co z tego, że możemy stawiać w PLNach, skoro tracimy sporo pieniędzy na przewalutowaniu dokonując depozytu na przykład Skrillem posiadanym w Euro.

Polski bukmacher to bezpieczny bukmacher

Zasady Ministerstwa Finansów dotyczące przyznawania licencji na urządzanie gier hazardowych przez Internet w Polsce są bardzo rygorystyczne. W tym momencie zaledwie siedem bukmacherów (w tym opisani na naszej stronie Betclic, Betfan, eToto, Fortuna, Totolotek i LVbet) może legalnie takie gry organizować. Oznacza to, że każdy taki podmiot jest bardzo dokładnie weryfikowany, a otwarcie bukmachera w dzisiejszych czasach jest bardziej skomplikowane niż otwarcie banku. Wszystko to wpływa na fakt, że bukmacherzy legalni są niezwykle bezpieczni.

U legalnych, polskich bukmacherów mamy narzuconą walutę gry, formy wypłat, podatki, i tak dalej. Szansa na to, że bukmacher zbankrutuje lub ukradnie nasze pieniądze jest bliska zeru. Gra w Betclic, Betfan, eToto, Fortuna, Totolotek i LVbet niczym nie grozi (poza oczywiście przegraną na nieskutecznych typach).

U zagranicznych bukmacherów, szczególnie tych z niszowych krajów, jak na przykład Intragame, popularną praktyką jest opóźnianie wypłat. Następuje jakaś dziwna weryfikacja, dokładnie sprawdzane są bonusy, z których korzystano, następuje prośba o kolejne typy, i tak dalej. Polscy bukmacherzy wypłacają środki ekspresowo, bo są do tego zobligowani prawem. Całkiem szczerze taki LVbet wypłaca najszybciej na świecie.

Trzymanie gotówki u bukmacherów, takich jak Betclic, Betfan, eToto, LVbet, Fortuna, czy Totolotek jest pewniejsze, niż trzymanie ich na przykład w instytucjach pokroju Amber Gold. Oczywiście nie radzimy nikomu robić sobie z Totolotka banku i chować tam środków przed żoną, ale uspokajamy, że Waszym pieniądzom tam nic nie grozi.

Szeroka i indywidualna oferta

Z tą zaletą na pierwszy rzut oka wielu z Was się nie zgodzi. Zapytacie jakim cudem Fortuna może mieć szerszą ofertę niż taki bet365. Czasy się jednak zmieniają. Polscy bukmacherzy nie tylko wprowadzili już zakłady internetowe, ale organizują również zakłady poboczne (w ogromnej ilości), zakłady LIVE (naprawdę!) oraz wiele zakładów na sporty niszowe (w tym sporty wirtualne). Porównajcie sobie sami oferty LVbet i na przykład Betsson jeżeli nam nie wierzycie.

Szczegóły dotyczące oferty bukmacherów opisaliśmy w recenzjach i w artykule porównującym te oferty, który znajdziecie tutaj, ale w tym miejscu należy nadmienić, że niewątpliwie jest to duża zaleta polskich bukmacherów.

Oferta polskich bukmacherów jest również przygotowana dla Polaków, a więc bardziej nadaje się do typowania przez naszych rodaków. Najlepiej jest to widoczne na przykładzie skoków narciarskich, których wiele zagranicznych bukmacherów nawet nie ma w ofercie. Betclic, Betfan, eToto, LVbet, Fortuna, czy Totolotek mają skoki narciarskie w ofercie i to profesjonalnie przygotowane z wieloma zakładami pobocznymi!

Dodatkowo polska obsługa (patrz pierwsza zaleta) pozwala na dużo prostsze i szybsze zawnioskowanie o własny zakład. Masz przeczucie, że jakaś nieznana Czeszka, na pożyczonych nartach, zdobędzie złoto w Korei (tak – piszemy to po fakcie)? W Totolotku dużo sprawniej otrzymasz możliwość takiego zakładu niż na przykład w Unibet. Nie wierzysz? Spróbuj!

Doceńmy polski sport

Kolejną zaletą są inwestycje w polski sport. W przeszłości zagraniczni bukmacherzy wspierali polski sport (Unibet, Bet-at-home). Dzisiaj nie mogą oni tego robić, a polscy bukmacherzy postanowili wykorzystać okazję. legalni bukmacherzy, tacy jak LVbet, Fortuna Totolotek, inwestują i sponsorują wiele dziedzin polskiego sportu. Zdecydowanie milej się gra (a nawet przegrywa), jeżeli część stawki jest przeznaczona na polską drużynę piłkarską (nawet tą znienawidzoną).

Szczegółowe opisy inwestycji w polski sport dokonywanych przez polskich bukmacherów znajdziecie w naszych recenzjach.

Wady gry u polskich bukmacherów

Nie może być zbyt kolorowo, a więc teraz zaprezentujemy najczęściej wymieniane wady polskich bukmacherów. Ich niedociągnięcia i problemy. Zwykle wśród wad wymienia się:

 • obowiązkowy podatek;
 • brak bonusów;
 • brak wygody.

Ponownie teraz krótko omówimy każdy z wymienionych punktów.

Ten okropny podatek

Podatek to jest chyba najważniejszy odstraszacz graczy od legalnych bukmacherów. Trudno im się dziwić, skoro taki podatek wynosi 12% i jest podatkiem od stawki, a nie od wygranej. Innymi słowy zawsze nasz kupon będzie zagrany za 12% mniej. Na przykład stawiając 100 zł, stawiamy tak naprawdę 88 zł, a skarb państwa zarabia 12 zł niezależnie od wyników interesujących nas spotkań. W czystej teorii więc gra z podatkiem nie ma sensu, bo kursy są mniejsze aż o 12%.

W praktyce sprawa wygląda inaczej. Po pierwsze, legalni bukmacherzy oferują mnóstwo promocji pozwalając na omijanie podatku. To znaczy nie omijanie, bo ten podatek jest płacony, a jego zadośćuczynienie. Czyli grając za 100 zł, stawiamy naprawdę za 100 zł, a bukmacher płaci 12 zł podatku za nas. Jeżeli wygramy, to cała kwota zostanie wpłacona na nasze konto. Rekompensata podatku to bardzo popularna praktyka wśród naszych partnerów i w zależności od bukmachera uzależniona jest od dnia tygodnia, formy zakładu, czy nawet nie obłożona warunkami. Po drugie, gra z podatkiem jest legalna, a więc możemy się z niej rozliczać, mieć zaświadczenia, i tak dalej. Na przykład wygrywając sporą kwotę, nie musimy się martwić, jak ją wypłacić. Wreszcie, po trzecie, polscy bukmacherzy często mają wyższe kursy niż internetowi, a więc ten podatek w praktyce stanowi niższy procent kursu.

Tak więc obowiązkowy podatek jest wadą, ale tylko w teorii. Na tej samej zasadzie można by promować tańsze jeżdżenie komunikacją miejską bez biletu. Ileż można zaoszczędzić prawda? Zdecydowanie polecamy grać legalnie, u takich bukmacherów jak Betclic, Betfan, eToto, LVbet, Fortuna Totolotek, szczególnie, że często to się opłaca (rekompensata podatku, wyższe kursy).

Legalni bukmacherzy nie oferują bonusów

Jednym z większych stereotypów dotyczących polskich bukmacherów jest to, że nie oferują oni żadnych bonusów. To nieprawdziwy stereotyp, bo wszyscy nasi partnerzy (Betclic, Betfan, eToto, Totolotek, LVbet i Fortuna) oferują nie tylko bonusy powitalne, ale i wiele promocji okresowych.

Z uwagi na prawne ograniczenia, nie dokonamy w tym miejscu opisu bonusów polskich bukmacherów, ale napiszemy tylko jedno: polscy bukmacherzy oferują bonusy powitalne i promocje okresowe. Są to bonusy o wyższej wartości niż u zagranicznych bukmacherów i o łatwiejszym obrocie. Po szczegóły zapraszamy na strony  legalnych bukmacherów:

Betclic – tutaj możesz sprawdzić ofertę!

(Betclic zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

Betfan – tutaj możesz sprawdzić ofertę!

(Betfan zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

eToto – tutaj możesz sprawdzić ofertę!

(eToto zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

LVbet – tutaj możesz sprawdzić ofertę!

(LVbet zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

Fortuna – tutaj możesz sprawdzić ofertę!

(Fortuna zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

Totolotek – tutaj możesz sprawdzić ofertę!

(Totolotek zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

Natomiast pokusiliśmy się o pewne porównanie promocji oferowanych przez polskich bukmacherów. Nie informujemy tam o szczegółach, aby nie łamać prawa, ale zręcznie zauważamy, który bukmacher oferuje najwyższy bonus, najłatwiejszy w obrocie bonus, czy najczęściej przyznaje okresowy bonus. Zapoznasz się z tym czytając ten artykuł.

Wygoda

Niewątpliwie przez długie lata możliwość gry z fotela przed komputerem wygrywała z wycieczką do naziemnego punktu zakładów bukmacherskich. To jednak kolejny stereotyp, bo polscy bukmacherzy odrobili pracę domową. W 2018 roku, u polskich bukmacherów, zagramy za pomocą komputera, laptopa, komórki, a nawet aplikacji mobilnej (w Fortuna i Totolotek)!

Dobrym przykładem na to, jak bardzo zmienił się dystans pomiędzy polskimi bukmacherami, a bukmacherami zagranicznymi, są przelewy środków. Dzisiaj, do polskich bukmacherów wpłacimy za pomocą funkcji BLIK (a więc w kilka sekund bez logowania się do banku). Wypłaty również są ekspresowe, a na przykład LVbet wypłaca w formie przelewów ekspresowych – a tak nie wypłaca nawet bet365! Więcej o przelewach środków do i z polskich bukmacherów możesz dowiedzieć się tutaj. 

Podsumowując, trzeba uczciwie stwierdzić, że w dzisiejszych czasach wygodniej jest grać u polskich bukmacherów!