Porównanie oferty

Legalni bukmacherzy: porównanie oferty

win.jpg (300A?429)

Jakość oferty to tak naprawdę najważniejsza cecha, którą powinniśmy rozważać dokonując wyboru naszego bukmachera. Macie inne zdanie? Zgadza się – inne cechy też są ważne, ale tylko wtedy, gdy są… tragiczne. Jeżeli bukmacher wypłaca gotówkę 8 dni – fakt, że jest to ważniejsze niż wysokość kursów. Jeżeli strona internetowa jest tak wolna, że nie da się grać na żywo – racja większa ilość spotkań w ofercie na żywo nie ma znaczenia.

Jednak w przypadku porównywalnych bukmacherów, a – przypomnijmy – tylko takich omawiamy na naszym portalu, to właśnie jakość oferty jest kluczowa. W dzisiejszych czasach jakość pozostałych cech stoi na podobnym poziomie. Fakt, że można doszukać się różnic w wypłatach i depozytach (poczytasz o nich tutaj), w wysokości i częstości promocji oraz bonusów (wszystkie informacje zawarliśmy w tym tekście), w jakości obsługi klienta (porównujemy ją tutaj), w wyglądzie strony internetowej i aplikacji mobilnej (nasze porównanie do przeczytania w tym miejscu), ale generalnie opisywani przez nas bukmacherzy spełniają te cechy w zadowalającym stopniu. Różnica pomiędzy wypłatą trwającą dwie a trzy godziny, jest naprawdę mała.

Ważne! Bądź bezpieczny i graj legalnie!

Standardowo podkreślamy, że w naszych tekstach porównujemy najlepszych legalnych bukmacherów działających legalnie na polskim rynku. Co to oznacza? Pomimo pewnych różnic widocznych poniżej – Wasz wybór (jeżeli będzie on dotyczył jednego z omawianych bukmacherów) będzie poprawny i na pewno  nie stracicie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Który bukmacher ma najwyższe kursy?
 • Jak stawiać na żywo w Polsce?
 • Czy polscy bukmacherzy oferują zakłady LIVE?
 • Która aplikacja mobilna zakłady bukmacherskie jest najlepsza?
 • Gdzie grać sporty niszowe?
 • Który bukmacher ma najlepszą ofertę?
 • Gdzie typować sporty wirtualne?

Jak porównywać ofertę legalnych bukmacherów?

Porównywanie oferty bukmacherów nie jest sprawą prostą. Pierwszym problemem jest spora różnorodność spotkań. Jeżeli chcemy zagrać kupon składający się z trzech zdarzeń, to – zakładając, że cała trójka bukmacherów ma te spotkania w ofercie – u każdego bukmachera tylko jedno zdarzenie może mieć najwyższy kurs. Innymi słowy musimy porównać całe AKO, a tego na pierwszy rzut oka nie da się zrobić i trzeba używać kalkulatora, co bywa czasochłonne.

Jeżeli uda nam się wybrać bukmachera, który oferuje najwyższy kurs na nasze typy, to musimy pamiętać, że kursy u bukmacherów są bardzo dynamiczne. Często zmieniają się nawet stawiania naszego zakładu. Dlatego dobrze jest wiedzieć, który bukmacher oferuje generalnie najwyższe kursy, a nie tylko w danej chwili.

Wreszcie musimy uważać na to, czy nasz bukmacher ma spotkanie, które chcemy zagrać w ofercie oraz czy ma interesujący nas typ. Wbrew pozorom zakłady poboczne bardzo się różnią, szczególnie w ofercie na żywo. U jednego bukmachera zagrasz strzelca gola, u innego żółte kartki, a u innego zakłady łączone. A jeżeli jakiś zakład jest dostępny wszędzie, to trzeba pamiętać o porównywanie kursów.

Porównanie ofert bukmacherów jest więc bardzo trudne. Na szczęście nie musicie się martwić, bo zrobiliśmy to za Was. Czytając dalej ten artykuł sprawdzisz najważniejsze cechy oferty Betclic, Betfan, eToto, Fortuna, LVbet i Totolotek. Co porównywaliśmy? Wszystko to co jest ważne, czyli:

 • wysokość kursów;
 • szerokość oferty;
 • zakłady poboczne.

Porównanie poniższe jest oczywiście bardzo kompleksowe, a do szerokości oferty zalicza się na przykład możliwość poproszenia o zakład spoza oferty oraz ilość zakładów na żywo i sportów wirtualnych. Wszystkie porównania wykonaliśmy testując bukmacherów z kilku kont, a więc wyniki są rzetelne

Który bukmacher ma najlepsze kursy?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prawie nie możliwa do udzielenia. Gdyby się dało napisać, który bukmacher ma najwyższe kursy, to nie byłoby konkurencji na tym rynku. Zacznijmy od przykładu to obrazującego. Jeżeli na dane spotkanie kursy rozkładają się u bukmachera A: 1,25 – 7 – 14, a u bukmachera B 1,36 – 5 – 8, to który bukmacher ma wyższe kursy? Teoretycznie bukmacher A, ale jeżeli chcemy zagrać na gospodarzy, to zdecydowanie lepiej grać u bukmachera B.

Aby ułatwić sprawę i wybór przygotowaliśmy dla Was pewnego rodzaju ranking kursów legalnych bukmacherów. Zasady jego stworzenia były bardzo proste. Wzięliśmy 40 zdarzeń sportowych, z różnych sportów (20 z piłki nożnej, 5 z hokeja, 10 z tenisa, 5 z koszykówki, oraz po dwa z pięciu sportów niszowych), z różnych dni tygodnia, z różnych godzin, z różnych ofert (na żywo, zakłady główne, zakłady poboczne) i zsumowaliśmy wszystkie kursy, a następnie podzieliliśmy to przez ilość zakładów by wyszły niskie liczby (czyli w powyższym przykładzie wynik bukmachera A to 7,42, a bukmachera B 4,79.

Wnioski płynące z naszego rankingu są następujące: generalnie najwyższe kursy ma bukmacher Fortuna (wynik w punktach na naszej skali: 3,15). Drugie miejsce zajął  Betfan (3,11 punktów), trzeci był Betclic (3,06 punktów), a kolejne miejsca zajęli: LVbet (3,01 punktów), eToto (2,95 punktów) i Totolotek (2,92 punkty). Co to oznacza? Jeżeli macie mało czasu na typowanie, a lubicie typować, to najlepiej grać u bukmachera Fortuna. Przypominamy, że ten ranking robiliśmy w danym momencie, a dla innych zdarzeń wyniki mogą być inne.

Przeczytaj pełną recenzję bukmachera Fortuna!

Aktualne kursy Fortuna możecie sprawdzić na ich stronie!

(Fortuna zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

Wielu z Was nasz ranking nie zadowoli i… będą oni mieli racje, bo wszystko zależy od Waszego stylu gry. Część z Was gra typy bardziej ryzykowne, część typy mniej ryzykowne, część lubuje się w zakładach na dokładny wynik, a inni grają tylko na żywo. W każdym z tych elementów może dominować inny bukmacher ze swoimi kursami.

Jeżeli chodzi o grę bez ryzyka, a więc stawianie głównie na faworytów to najwyższe kursy oferuje bukmacher LVbet. Dalej jest Betfan, BetclicTotolotek, a Fortuna spada na przedostatnie miejsce (ostatni był eToto). Tutaj różnice są dużo niższe, ale zakładając sto typów za 100 zł każdy i różnicę pomiędzy 1,25, a 1,22, to możemy wygrać 12200 zł albo aż 12500 zł. Jest różnica? W powyższym przykładzie nie uwzględnialiśmy podatku.

Natomiast jeżeli preferujecie wyższe kursy, to powinniście grać w Fortuna, Betclic albo w LVbet (Ci bukmacherzy zajęli ex aequo pierwsze miejsce w naszym rankingu kursów na mało prawdopodobne wyniki). eToto, Betfan i Totolotek wypadają tutaj gorzej. Czytając ten ranking i analizując miejsce bukmachera Totolotek, nie możemy zapominać o promocjach bukmacherów (więcej na ten temat znajdziecie w tym artykule). Totolotek bardzo często oferuje, że zapłaci za nas podatek, a to oznacza kursy wyższe aż o 12%. To często wywraca ranking do góry nogami.

Przeczytaj pełną recenzję bukmachera Totolotek!

Na stronie Totolotek można sprawdzić, jak grać bez podatku!

totobaner.gif (480×60)

(Totolotek zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

Jak wygląda kwestia kursów podczas stawiania zakładów na żywo?  Tutaj próba porównywania bukmacherów jest jeszcze trudniejsza, bo kursy są jeszcze bardziej dynamiczne i zmieniają się z każdą sekundą. Nasi eksperci pokusili się jednak o próbę porównania dziesięciu zakładów na żywo w odstępie kilku sekund. Wyniki pokazały, że różnice pomiędzy Betclic, Betfan, eToto, Totolotek, Fortuna i LVbet bardzo się zatarły. Najlepiej wypadł bukmacher LVbet, druga była Fortuna (0,5 punktu mniej), a trzeci Betclic (dalsze 0,1 punktu mniej).

Podsumowanie wysokości kursów bukmacherów

Tak jak pisaliśmy wcześniej – jest bardzo trudno porównać wysokość kursów. Na podstawie naszych analiz możemy jednak trochę to ułatwić. W skrócie z powyższych badań wynika, że:

 • jeżeli grasz zakłady pojedyncze – porównuj kurs przed typem!
 • jeżeli grasz dużo wszystkiego – graj w LVbet!
 • jeżeli grasz głównie na faworytów – graj w LVbet!
 • jeżeli grasz na niespodzianki – graj w Fortuna!
 • jeżeli potrafisz się dostosować i grac bez podatku  – graj w Totolotek!
 • jeżeli lubisz grać na żywo – różnice w kursach są niewielkie!

Który bukmacher oferuje najszerszą ofertę?

Jeżeli gracie głównie popularne sporty (piłka nożna, dosyć wysokie ligi, hokej, tenis, i tak dalej) oraz stosunkowo popularne zakłady (zwycięzca meczu, over/under i tym podobne), to tak naprawdę w tym miejscu możecie zakończyć czytanie. Popularne sporty i zakłady znajdują się w ofercie wszystkich opisywanych przez nas bukmacherów: Betclic, Betfan, eToto, Fortuna, Totolotek i LVbet będą je mieli.

Jeżeli jednak lubicie zagrać bardziej niszowe sporty lub zakłady, to warto porównać szerokość oferty legalnych bukmacherów w Polsce. Zaczniemy od porównania najprostszej rzeczy, a więc szerokości gamy dostępnych sportów (wydarzeń). W losowym dniu przedstawiało się to następująco: Totolotek 20 sportów, LVbet 46 sportów, Fortuna 28 sportów, Betclic 29 sportów, Betfan 38 sportów. Może to jednak być mylące, bo różni bukmacherzy różnie zaliczają dane sporty do swojej oferty.

Aby uniknąć nieścisłości przygotowaliśmy ciekawsze zestawienie. Poniższe liczby powiedzą Wam ile sportów oferuje dany bukmacher, których nie oferuje pozostała dwójka. Czyli na przykład, jeżeli LVbet oferuje zakłady na szachy, a Fortuna i Totolotek nie, to LVbet otrzymuje punkt. Oczywiście dotyczy to danej chwili, ale cała szóstka została porównana w tym samym momencie, a więc wyniki są rzetelne. Jak prezentują się rezultaty?

 • LVbet oferuje 7 sportów, których nie ma w ofercie konkurencji!
 • Fortuna oferuje 3 sporty, których nie ma w ofercie konkurencji!
 • Totolotek oferuje 2 sporty, których nie ma w ofercie konkurencji!
 • Betfan oferuje 4 sporty, których nie ma w ofercie konkurencji!
 • Betclic oferuje 5 sportów, których nie ma w ofercie konkurencji!
 • eToto oferuje 0 sportów, których nie ma w ofercie konkurencji!

Aby zobrazować porównanie oferty zakładów LIVE przygotowaliśmy swoje wyznaczniki, które mogą nam co nieco powiedzieć. Są to wskaźniki ilościowe (bo jakość opisaliśmy powyżej). Przygotowaliśmy trzy takie wskaźniki:

 • wskaźnik szczytu oferty (sobota wieczór);
 • wskaźnik średniej oferty (środa wieczór podczas spotkań Ligi Mistrzów);
 • wskaźnik słabej oferty (noc z niedzieli na poniedziałek).

W szczycie oferty cała szóstka bukmacherów oferuje sporo zakładów na żywo, a różnice są niewielkie. Natomiast w godzinach średniej oferty, to zdecydowanie wygrywa bukmacher Fortuna, która oferowała aż 125 różnych spotkań na żywo. Na drugim miejscu prawie a takim samym wynikiem LVbet (66 spotkań) oraz Betclic (64 spotkania). Wskaźnik słabe oferty, to aż 41 spotkań u bukmachera LVbet, 32 spotkania w Betfan i 25 spotkań w Betclic.

Przeczytaj pełną recenzję bukmachera LVbet!

Na stronie LVbet można sprawdzić – jak typować w LVbet!

(LVbet zakłady bukmacherskie to legalny bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

Jeżeli chodzi o ilość zakładów pobocznych u bukmacherów, to również porównanie nie jest jednoznaczne. Dla jednych istotna będzie duża ilość zakładów pobocznych na ważny mecz piłkarski, a dla innych na niszowy turniej tenisowy. Tak naprawdę wszystko zależy od tego czy dany bukmacher ma w ofercie zakład, który planujecie zagrać. Ponownie jednak postaramy się trochę ułatwić wybór.

Zdecydowanie najwięcej zakładów pobocznych przygotował legalny bukmacher LVbet. Udało im się wygrać w prawie każdym sporcie, a w niektórych przypadkach niemal zdeklasowali konkurencję (na przykład na popularną Ligę Mistrzów oferują oni 243 zakłady poboczne, podczas gdy pozostali bukmacherzy mają w ofercie 100-140 zakładów. LVbet oferuje również zakłady poboczne, tam gdzie konkurencja tego nie robi (na przykład na eSporty).

Ostatnio legalni bukmacherzy zwietrzyli także potencjał sportów wirtualnych i wprowadzili je do oferty. Wprawdzie uważamy je trochę za kasynową zabawę, ale skoro się to sprzedaje, to należy to porównać. Sporty wirtualne oferują już zarówno Totolotek, jak i Fortuna i LVbet. Jeżeli chodzi o ofertę sportów wirtualnych to zdecydowanie wygrywają bukmacherzy Fortuna (najwięcej sportów) oraz Totolotek (dużo sportów i najwięcej zakładów pobocznych). LVbet dopiero poznaje ten rynek, ale stale go udoskonala.

Przeczytaj pełną recenzję bukmachera Betclic!

Na stronie Betclic możecie sprawdzić aktualną ofertę bukmachera!

Podczas rejestracji w Betclic można podać kod bonusowy: MAXPL
(Betclic zakłady bukmacherskie to legalny, polski bukmacher posiadający zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.)

Wreszcie, można też porównać możliwość wprowadzenia do oferty nowego, interesującego nas zakładu. Aby to przetestować wysłaliśmy do Betclic, Betfan, eToto, Fortuny, Totolotka i LVbet maila z zapytaniem o dodanie do oferty nowego zakładu. Powyższe przetestowaliśmy również podczas meczu LIVE – w tym przypadku pytanie zadaliśmy na live chacie.

Po naszej prośbie uzyskaliśmy następujące odpowiedzi: Fortuna odrzuciła taką możliwość od razu – na życzenie gracza w Fortuna nie można dodać żadnego zakładu. Obsługa klienta bukmacherów BetclicLVbet oraz Totolotek była dużo bardziej przyjazna i poprosiła o informacje o jakie wydarzenia chodzi. U tych trzech bukmacherów jest więc szansa na dodanie nowego wydarzenia do oferty.

Podsumowanie szerokości oferty

Bukmacherzy mają różną ofertę, a więc warto monitorować rynek. Nikt nie oferuje wszystkiego, a więc niemożliwe jest wskazać najlepszego bukmachera. Zarówno Betclic, Betfan, eToto, Totolotek, LVbet, jak  i Fortuna mają swoje zalety jeżeli chodzi o szerokość oferty.

Dla jednego z Was istotna będzie możliwość zagrania niszowego sportu, inny woli zagrać ciekawe zdarzenie poboczne, a jeszcze ktoś preferuje tylko i wyłącznie grę na żywo. Powyżej porównaliśmy bukmacherów pod tym względem – teraz decyzja należy do Was.

Podsumowanie

W dobie bardzo sprawnych transferów pieniężnych (sprawdź z którego bukmachera wypłacisz najszybciej) oferta jest najistotniejszą cecha determinującą wybór miejsca do oddawania typów. Porównanie wysokości kursów oraz dostępności oferty połączone z błyskawicznym transferem pieniędzy pozwoli nam uniknąć najpopularniejszych błędów początkujących typerów. Są nimi:

 • gra po niższym kursie niż to możliwe (nie wpłacenie pieniędzy do innego bukmachera z wyższym kursem);
 • rezygnacja z typu, którego nie ma w ofercie (mimo, że inny bukmacher go posiada);
 • nieumiejętne granie na żywo (kursy na żywo są bardzo dynamiczne).

Powyższe błędy zmniejszają nasze zyski lub zwiększają straty w małym stopniu, a więc trudno je dostrzec. Teoretycznie nie ma aż takiej różnicy czy wygramy u bukmachera 50 zł, czy 60 zł. Po stu typach ta różnica będzie jednak już ogromna.